Jak souvisí zdraví a životní styl https://blog.luxbryle.cz/blog/zdravi-a-zivotni-styl-c7.html s brýlemi? Velice úzce. Pokusme se nyní zaměřit na dva základní druhy brýlí, které kromě dioptrických známe: A sice na brýle sluneční, a proti modrému světlu.
Brýle proti modrému světlu
Když ráno vysvitne slunce zpoza obzoru, a máte to štěstí, že jste ranní rozbřesk neprošvihli a pozorujete jej například v přírodě někde v horách nebo u moře, bude to úchvatná podívaná. Všude kolem vás začne prosvítat zlatavá záře, ale co vás upoutá na první pohled, je oranžovo žlutá barva denního světla. S postupujícím sluncem do vyšších výšek nad naší hlavou se žlutá a oranžová začnou postupně vytrácet a světelné spektrum se ustálí na bílé barvě, jejíž součástí je i modrá složka světelného spektra.
Výsadou modré barvy je probouzet aktivitu a činorodost, což ovšem také poměrně značně zatěžuje náš zrak. Právě proto je modrá složka denního světla v něm přítomna pouze omezenou dobu, aby nebyly oči přetěžovány, jenže neustálým civěním do počítače, sledováním televize až do pozdních nočních hodin a kontaktem s displejem mobilního telefonu, kde je modré barvy až příliš, se kazí zrak. Proti tomuto jevu napomáhají speciální brýle proti modrému světlu.
Brýle sluneční
Kdo by neznal brýle sluneční? Jenže ne každé jsou zdraví prospěšné. Podstatné je, aby jejich součástí byl i UV filtr. Jestliže tam není, zornice se díky ztmaveným sklům rozšíří, a tím se do oční tkáně dostává mnohem více nebezpečného krátkovlnného záření, než kdybychom oči přivírali a mžourali, kdy se oční čočka ztenčí na minimum.
Brýle polarizační
Svůj význam mají i tyto typy brýlí, které brání odlesku slunečních paprsků od mokrého povrchu, například venku na silnici po dešti. Tento nebezpečný jev může způsobit oslnění řidiče automobilu nebo motocyklu či jízdního kola, a co by následovalo, si jistě domyslíte.