V dnešní době platí, že bez bazénu se prakticky žádný dům neobejde. A se stále se zvyšujícími letními teplotami se bude tento trend ještě zvyšovat. Pokud však máme bazén větší než dětský nafukovací, musíme do něj zřídit vstup. Zde se nejčastěji používá žebřík, ale existují i další varianty bazénových schodů https://www.bazenygluc.cz/bazenove-schody.php. Vybrat mezi nimi však nemusí být zrovna jednoduché.
Pokud navštívíme některý z plaveckých bazénů či aqvaparků, obvykle zde najdeme kromě výše zmíněného žebříku i klasické schodiště. To je často doplněno zábradlím, přičemž dlaždičky, které tvoří jeho povrch, jsou zdrsněné, aby se snížila pravděpodobnost uklouznutí.
Ta je oproti žebříku tou hlavní nevýhodou. Jistě, sestupuje se po nich pohodlněji, zvláště pak starším lidem. Relativně snadno se však může stát, že člověku podklouzne noha. A to může být pro osoby, které mají problémy s pohybem, především pak s dolními končetinami, velmi nebezpečné. Nejenže si mohou zlomit nohu, pokud se jim to stane ve větší hloubce a oni nedokážou vstát, můžou se i utopit. Proto je potřeba být při jejich používání opatrný.
Další nevýhodou je, že zabírají větší část prostoru. Proto je nenajdeme u klasických zahradních bazénů, které mají přeci jen menší rozměry, a kde je nutné využít k plavání každou volnou plochu. Navíc by v takovém případě mohlo dojít i k úrazu, neboť voda zkresluje prostor pod sebou, a tak by plavec mohl do schodů velmi snadno narazit.
Zmínit samozřejmě musíme i skokanské můstky a rampy, neboť i ty se počítají za vstup do bazénu. Jejich používání se však doporučuje pouze zkušenějším plavcům. Proto jsou mnohdy nevyužité a u rodinných bazénů je v podstatě nenajdeme. Jestliže tedy uvažujeme o stavbě bazén na naší zahradě, bude pravděpodobně žebřík tím nejlepším řešením. To však neznamená, že bychom se nemohli podívat i po těch ostatních, a uvážit, zda by některé z nich nebylo přeci jen pro nás výhodnější.