Když máme záhonek, není to jen samá radost. Pokud chceme mít skutečně velkou úrodu, musíme se vypořádat mimo jiné také se škůdci. Ti představují mnohem větší problém, než si běžný člověk myslí. A zbavit se jich není tak jednoduché. Často se tak stane, že právě oni nás o značnou část naší úrody připraví. Je tedy dobré o nich vědět a také znát, jak se jim bránit. Tím zdaleka nejběžnějším, se kterým se můžeme setkat, jsou slimáci. Ty najdeme u nás v podstatě všude a jsou přitahováni především zeleninovými záhony. Zde ožírají listy a nakonec i plody, přičemž mohou celou rostlinu velmi snadno i zlikvidovat. Zbavit se jich není nijak snadné. Doporučováno je nasypat kolem záhonu sůl, avšak ta nejenže našim rostlinám škodí, ale první déšť ji zároveň spláchne, takže se stane zbytečnou.
Na ovocných stromech zase škodí mravenci a mšice. Právě mravenci totiž mšice pěstují. Přes zimu je uschovají ve svých mraveništích a na jaře je vynesou do listů stromů, kterými se živí. Poznáme je podle toho, že jsou silně zakroucené. Mravenci sami si potom pochutnávají na rostoucím ovoci, a mohou tak snadno zničit nejen úrodu, ale i strom samotný.
Dále jsou zde housenky. Jistě, motýli jsou velmi známí a vítaní opylovači, avšak mnoho lidí zapomíná na to, že ti se vyvinou z housenek. A housenky se živí zdaleka nejčastěji listím. Proto za krásné motýly zaplatíme ožranými listy našich plodin, které jsou tak mnohdy úplně zlikvidovány. Je tedy otázkou, zda to za to stojí. Pak zde máme specifické škůdce, jako například mandelinku bramborovou, která, jak již její jméno napovídá, napadá především brambory. Snadno pak mohou celou úrodu zlikvidovat. Bohužel, v našich končinách nemají příliš přirozených predátorů, a tak je musíme odstraňovat mechanicky. Zbavit se jich není snadné, avšak nezbývá nám, než to zkusit, pokud chceme vůbec nějaké výpěstky mít.